Jak chovat slepice

radyweb.cz

Není nad to, vychutnat si opravdová domácí vajíčka. Oproti těm z obchodů, jsou krásně žlutá a hlavně si jste jisti, že jíte opravdu zdravě. Do vajíček se totiž promítá v první řadě hlavně strava slepic. Máte-li domek na venkově, alespoň s malou zahrádkou, můžete se do chovu vrhnout přímo po hlavě. Chov slepic totiž není náročným koníčkem ani pro úplného chovatele amatéra.

1. Příprava obydlí
Slepice obývají tzv. kurník. Na požadavky nejsou takové slípky vůbec náročné. Podle počtu slepic, zvolíme velikost. Každá by v kurníku měla mít svůj koutek, kukaň, kde bude odpočívat a snášet vajíčka. Slípkám postačí dřevěné, suché obydlí, s oknem, které umožní nejen vniknutí slunečních paprsků dovnitř, ale díky kterému můžete kurník v letních měsících větrat. Co se zimy týče, je potřeba, aby byl kurník alespoň zateplený. Vnitřní teplota, by ani v těch nejkrutějších mrazech neměla klesnout pod deset stupňů. Slepice sice v teplotách pod touto hranicí neumrznou, ale se snáškou vajec půjdou rapidně dolů. Zvažte tedy možnost pořízení topení do kurníku.
Kromě kukaní by v kurníku nemělo chybět bidýlko, umístěné maximálně metr nad zemí. Každé slepici dopřejte možnost prostoru. Bidýlky by mělo být tak dlouhé, jaký je výsledek počtu slepic krát 40 cm.
Jako podestýlka kurníku slouží obyčejná sláma, kterou vystýláme i snáškové kukaně.

2. Výběh
Pokud chcete mít krásně žlutá vajíčka, zajistěte slepicím zelený výběh, kde si můžou nahrabat jak trávu, tak semínka. Do výběhů se často přidává drť z cihel, kterou slepice oklovávají. Pokud máte výběh vybetonovaný, nevadí, ale zelenou trávu a semena jim budete muset pravidelně dodávat.
Výběh obežeňte dostatečně velkým plotem, aby ho slípky nebyly schopné přelétnout.

3. Krmení
Slepice není na potravu náročná. Zapomeňte však na to, že sezobe úplně všechno. Slepice není přírodní drtička odpadků z kuchyně. Takže zbytky ano, ale žádné zbytky vařených či jinak upravovaných lidských pokrmů.
Slepice by ve výběhu měli mít misku se stále čerstvou čistou vodu, misku s obilnými semínky (již namíchané směsi běžně k dostání) a misku s rozdrcenými a usušenými skořápkami.
Pokud chcete, aby měli vaše slípky krásně zelená vajíčka, sekejte jim denně dávku obyčejných kopřiv.

4. Jaké si vybrat
Máte-li toto všechno připravené, zbývá už jen vybrat ty správné nájemnice. Plemen slepic domácích existuje poměrně velké množství. Patříte-li do skupiny chovatelů amatéru, zvolte si nejběžnější a nejstarší české plemeno České venkovské slepice. Vajíčka snášejí i s minimální péčí, ale pro chov na maso se zrovna moc nehodí.