Hlavní rady při pěstování rakytníku

radyweb.cz

Rakytník řešetlákový a jeho oranžové bobule patří mezi nejúžasnější zdroje vitaminu C, antioxidantů a dalších zdraví prospěšných látek. Bohužel se ukazuje, že pěstitelé dělají při jeho pěstování několik chyb, které znamenají malé nebo dokonce žádné výnosy – plody – jejich práce. Jaké to jsou?

Vždy více rostlin

Při nákupu a výsadbě rakytníku musíte myslet na to, že jde o dvoudomou rostlinu, která k tomu, aby plodila, potřebuje u sebe další pohlaví – obvykle platí poučka, že pro jeden samčí rakytník byste měli mít 2 – 4 samičí rostliny. Nejlépe se pohlaví rostliny určí okolo 3 let věku, zkušení zahradníci si s tím poradí dříve.

Pozor na stanoviště

Rakytník bude živořit nebo zahyne, jestliže ho vysadíte do stínu, na příliš mokré místo a/nebo kyselou půdu. Na druhou stranu, jestliže bude v suché půdě na plném Slunci, nezapomeňte ho čas od času zalít.

Pečujte o rakytník

Rakytník potřebuje čas od času zmladit a zbavit prosychajících větví. Dobře mu udělá i občasné prosvětlení. Schopnost a rychlost obnovy výhonků pak záleží na konkrétním druhu.

Kvalitní odrůdy

Pokud se chcete vyhnout zklamání, vyhněte se různým “odkopkům” z nejistých zdrojů, neboť takovéto rostliny nemusí dostatečně plodit. Bezpečnější je jejich zakoupení v zahradnictví s důrazem na pohlaví rostlin.