Detox nohou

radyweb.cz

Když přemýšlíte o detoxikaci, pravděpodobně přemýšlíte o detoxikačních dietách, očistě tlustého střeva nebo půstu. Ale v posledních letech si detoxikace nohou získala popularitu. Zastánci říkají, že detoxikační terapie nohou odstraňuje toxiny z těla, zvyšuje energii, nabízí podporu imunity a zlepšuje celkové zdraví a pohodu. Detoxikace nohou však nejsou bez kontroverze.

Opravdu funguje detoxikace nohou a má nějaké vedlejší účinky? Jaké různé techniky existují pro detox nohou? Přečtěte si odpovědi na tyto a další otázky.

Co je to detox?
Detoxikace, zkratka pro detoxikaci, je určena k odstranění nebo neutralizaci toxinů v celém těle. Toxiny jsou prakticky všude, včetně potravin, které jíme, vody, kterou pijeme, vzduchu, který dýcháme, a běžných domácích produktů. Existuje přibližně 85 000 chemikálií regulovaných zákonem, ale Agentura pro ochranu životního prostředí zakázala nebo omezila použití pouze hrstky chemikálií, včetně chlor fluor uhlovodíků, azbestu, radonu, olova a šestimocného chrómu. Bohužel, mnoho z nich jsou perzistentní organické polutanty, které zůstávají v životním prostředí dlouho po ukončení jejich používání.

Toxiny se hromadí v játrech a tlustém střevě a existuje mnoho detoxikačních technik, které je mohou neutralizovat a pomoci je dostat z těla ven. Toxiny jsou také odstraněny přirozenými eliminačními cestami těla, jako je pocení, dýchání, močení, vyprazdňování a během menstruace.

Co je to Detox nohou?
Detoxikace nohou je určena k odstranění toxinů a kovů z těla jejich vytažením ven přes chodidla. Existuje celá řada technik pro detoxikaci chodidel, včetně masek a peelingů na nohy, detoxikačních polštářků na chodidla, akupresury a iontových namáčení nohou. Zastánci věří, že detoxikace nohou pomáhá zvýšit zásaditost pH těla. Předpokládá se také, že deaktivuje řadu škodlivých organismů. Někteří poskytovatelé zdravotní péče, včetně chiropraktiků a holistických zdravotních center, nabízejí detoxikační koupele nohou a účtují si za službu vysoké ceny. Detoxikační koupele nohou se také prodávají v obchodech pro domácí použití.

Výhody detoxikace nohou.

  • Pomůže odstranit toxiny z těla
  • Snižuje otoky
  • Zklidňuje tělo
  • Posiluje váš imunitní systém
  • Zlepšuje náladu
  • Spaluje kalorie
  • Povzbuzuje normální hladinu cukru v krvi
  • Posiluje kardiovaskulární zdraví

Vzhledem k tomu, že chodidla jsou bohatá na nervová zakončení a potní žlázy, zdá se, že je to ideální místo v těle k detoxikaci a odbourání stresu. Nelze popřít, že máčení těla nebo jen nohou v horké nebo teplé vodě je uklidňující. Ale horké detoxikační koupele nohou mohou také pomoci snížit otoky, posílit váš imunitní systém a zlepšit vaše celkové zdraví a náladu. Nedávná studie dokonce zjistila, že stejně jako cvičení mohou horké koupele pomoci spalovat kalorie, posílit kardiovaskulární zdraví a podpořit normální hladinu cukru v krvi. Lidé, kteří zastávají detoxikaci nohou, říkají, že může zmírnit duševní potíže a zároveň zlepšit spánek a celkovou pohodu.

Výrobci iontových koupelí nohou dále tvrdí, že jejich produkt odstraňuje alkohol, kyseliny, zásady, bělidla a chlór, detergenty, emulgátory, syntetická barviva a vůně, toxické kovy, pesticidy, petrochemické látky, konzervační látky a těkavé organické sloučeniny.

Detoxikace pomocí správných polštářků na chodidla může mít také jedinečné výhody. Nejlepší detoxikační polštářky stimulují akupresurní bod ledvin, aby uvolnily napětí a podpořily celkové zdraví.

Opravdu funguje detoxikace nohou?
Existuje určitá kontroverze ohledně toho, zda určité typy metod detoxikace nohou – konkrétně iontové koupele na nohy a detoxikační polštářky na nohy – skutečně fungují. Některé televizní pořady dokonce zkoumaly, zda detoxikační metody iontové koupele na nohy udělaly to, co se tvrdilo.

Většina zastánců koupelí nohou věří, že voda mění barvu v důsledku toho, že toxiny opouštějí tělo a hromadí se ve vodě. Ve skutečnosti umístění kovových elektrod do slané vody v lázni způsobí rychlým způsobem rez elektrolýzou. Barva, na kterou se voda změní, nemá nic společného s toxiny. Ve skutečnosti elektrolýza změní barvu i bez toho, aby byly nohy umístěny do koupele nohou.

Studie z roku 2012 v Journal of Environmental and Public Health zkoumala vzorky moči a vlasů od lidí, kteří použili detoxikační koupel nohou a nebyli schopni najít důkazy, že koupel vylučovala toxiny z těla.

Jiná studie však zjistila, že pravidelné používání iontových koupelí nohou snížilo množství hliníku a arsenu přítomného v těle. Jeden praktik tradiční čínské medicíny uvedl, že iontové koupele nohou způsobily, že tělo bylo méně kyselé a více zásadité již po jednom použití. Tento alkalický stav navíc trval 48 hodin po použití.

6 různých způsobů, jak provést detox nohou
Iontové koupele nohou nejsou jediným způsobem, jak provést detox nohou. Ve skutečnosti existuje celá řada způsobů, jak detoxikovat tělo chodidly, včetně korejských a čínských akupresurních namáčení nohou, detoxikačních polštářků na nohy, peelingů na nohy, masek a receptů na namáčení, které využívají přirozeně detoxikační epsomské soli, bentonitový jíl a další ingredience.

Iontová koupel nohou
Iontové koupele nohou fungují tak, že přes vanu s vodou posílá elektrický proud, který způsobí, že se molekuly vody dělí a vytvářejí záporné ionty kyslíku. Jakmile je jich ve vodě dostatek, tělo je absorbuje osmózou, což je pohyb sloučenin z vyšší koncentrace do nižší. Některá novější zařízení také produkují kladné ionty.

Proces koupele nohou je rychlý a jednoduchý. Namočíte si obě nohy do vany naplněné teplou slanou vodou. V lázni nohou je také umístěno elektronické pole, které vysílá stejnosměrný proud do vody. Kombinace vody, soli a soustavy má generovat záporné ionty oddělováním kyslíku a vodíku z vody, neutralizací nabitých částic v těle a vytahováním toxinů s opačnými náboji ven.

Nenechte se zmást informačními reklamami, které tvrdí, že tmavá voda, která vychází z iontové vody na koupel nohou, jsou toxiny z vašeho těla nebo že různé toxiny vytvářejí různé barvy. Barva vody je způsobena reakcí slané vody a pole elektrolýzy, která vytváří rez. Schopnost těchto iontových koupelí nohou detoxikovat tělo přes chodidla byla předmětem zkoumání a existují protichůdné zprávy o tom, zda fungují.

Namáčení chodidel na bázi akupresury, masáž chodidel a lázně na chodidla.
Korejské a čínské lázně pro chodidla existují již tisíce let a tyto jedinečné terapeutické zkušenosti se rozšiřují v popularitě po celém světě. Chodidla jsou jako kořeny stromu a chodidlo nebo spodní část chodidla obsahuje stovky nervových zakončení a akupresurních bodů které lze masírovat, aby pomohly určitým částem těla.

Během sezení v lázních na nohy se chodidla namočí do horkého roztoku koupele a následuje masáž chodidel a nohou. Masáž chodidel se zaměřuje a stimuluje akupresurní body na chodidlech, které odpovídají různým orgánům v těle, aby se uvolnilo napětí, zlepšil se krevní oběh a podpořilo celkové zdraví a vitalitu. Akupresura a reflexní terapie pomáhají vyrovnávat čchi neboli energii v těle, podporují lepší oběh, klidný spánek a normalizaci zdravotních potíží od bolesti hlavy až po trávení. A relaxaci samozřejmě podporuje namáčení nohou v teplé lázni a masáž tlakových bodů na chodidlech.

Udělej si sám svou koupel.
Detoxikační koupel nohou si můžete vytvořit i sami doma pomocí teplé nebo horké vody, epsomské soli a pár kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje. Nechte partnera masírovat vaše chodidla v reflexních bodech, které odpovídají všem problémům, které řešíte, nebo si masáž chodidel udělejte sami.

Při výběru esenciálních olejů je levandule skvělou volbou. Nejen, že je uklidňující, ale studie na zvířatech prokázaly, že normalizuje poruchy jater a ledvin způsobené vystavením některým pesticidům. Další možností je Tea tree olej, který je účinný proti choroboplodným zárodkům. Pokud je aroma čajovníku na váš vkus příliš silné, smíchejte ho s levandulí pro jemnou, příjemnou vůni.

Masky na nohy
Jedním z jednoduchých způsobů, jak provést detox nohou, je použít jílovou masku na nohy k čištění a detoxikaci nohou. Uvolňuje také stres na konci dlouhého dne. Masky na nohy mohou změkčit pokožku a vypořádat se s plísněmi nehtů, povrchovými plísněmi, zápachem a atletickou nohou. Doporučuji pro inspiraci si vyhledat kutilské recepty, protože jsou zcela bez jakýchkoli chemických přísad, které maří smysl detoxu.

Bentonitový jíl nabízí výhody jako detoxikační činidlo a je bezpečný pro vnitřní i vnější použití. Bentonitový jíl má přirozeně se vyskytující kladně nabité ionty, které přitahují záporně nabité toxiny, včetně toxinů v pesticidech a toxických kovech. Jiné studie zjistily, že bentonitový jíl má vlastnosti, které bojují proti mykotoxinům a aflatoxinům z plísní.

Zde je oblíbený recept na DIY jílovou masku na nohy:

Hliněná maska na nohy
3 polévkové lžíce bentonitového jílu
3 polévkové lžíce surového organického jablečného octa
3 kapky levandule
3 kapky esenciálního oleje z čajovníku (nebo mátového oleje)

Smíchejte tyto ingredience v malé misce. Přidejte jablečný ocet jednu polévkovou lžíci, dokud se jílová maska nestane hustou pastou. Možná nebudete potřebovat všechen jablečný ocet, takže jej přidávejte pomalu a postupně, dokud maska nebude mít konzistenci, jakou si přejete. Podle potřeby přidejte další hlínu. Jakmile se ingredience spojí do husté pasty, rozetřete ji na obě nohy a nechte zcela zaschnout. Během tohoto procesu se opřete do pohodlného křesla. Po 30 minutách masku na nohy smyjte a nohy osušte.

Peeling na nohy
Stejně jako maska na nohy může peeling na nohy také očistit a detoxikovat nohy, snížit zápach a zabránit plísňovým infekcím, pokud používáte esenciální oleje s protiplísňovými a antibakteriálními vlastnostmi. Peeling na nohy také odstraňuje odumřelou kůži z nohou.

Zde jej oblíbený recept na DIY jílový peeling na nohy:

Detoxikační peeling na nohy
1 šálek epsomské soli
1/2 šálku extra panenského olivového oleje
4-5 kapek esenciálního oleje z citronu, citronové trávy nebo jalovce (nebo je smíchejte!)
2 kapky mátového oleje

Ingredience smíchejte v misce a dobře promíchejte, aby se esenciální olej rozprostřel po celé směsi. Naneste na každé chodidlo, jemně vtírejte zrnitou solnou směs podél chodidla, mezi prsty, na horní části chodidla a kolem kotníků po dobu alespoň pěti minut na chodidlo. Věnujte více času na plošce nohy a vyvíjejte tlak na reflexní body, které odpovídají jakékoli oblasti, kde potřebujete zlepšení. Tato hrubá směs exfoliuje pokožku a také poskytuje detoxikaci od esenciálních olejů, které si vyberete.

Mátový olej podporuje činnost žlučníku a celkově trávicí soustavu. Je to důležitá součást peelingu na nohy, protože zanechává pocit brnění. Můžete přidat jakýkoli esenciální olej, ale zvláště užitečné detoxikační vlastnosti mají citron, citronová tráva a jalovec. Citronový olej podporuje imunitní systém a pomáhá detoxikovat játra. Citronová tráva je protiplísňová, protizánětlivá a antioxidační elektrárna. Jalovcový olej podporuje funkci jater a detoxikuje játra, tlusté střevo, kůži a plíce. Vyberte si své oblíbené!

Detoxikační podložky na nohy
Detoxikační polštářky způsobují, že se chodidla potí a vytahují z chodidel cirkulující toxiny. Ne všechny polštářky chodidel jsou však vytvořeny stejně.

Stejně jako masáže chodidel, které se zaměřují na starověkou akupresuru nebo reflexní body, účinné podložky chodidel navazují na starodávnou vědu reflexologie. Kromě toho, že je velmi uvolňující, reflexní terapie stimuluje oblasti na chodidlech, které odpovídají různým orgánům a svalům v těle. To pomáhá uvolnit napětí, zlepšit krevní oběh a podpořit celkové zdraví a vitalitu.

Některé detoxikační polštářky na chodidla jsou vyrobeny z organických, zcela přírodních ingrediencí, jako jsou výtažky z bambusu, bylinek a turmalín. Turmalín je drahokam, který vyzařuje daleko do prostoru infračervené záření. Studie zjistily, že FIR – konkrétně z mletého turmalínu – podporuje obnovu buněk a pomáhá bránit buňky před poškozením rentgenovým zářením a normalizuje otoky kloubů a další problémy.

Existují nějaké vedlejší účinky?
Terapeuti, kteří nabízejí detoxikaci nohou – zejména iontové lázně na nohy a namáčení nohou – upozorňují, že jsou skupiny osob, které by se před koupelemi měli poradit se svým lékařem.

Skupiny.
Děti do 5 let
Těhotné a kojící ženy
Lidé, kteří mají kardiostimulátory, elektrické implantáty a transplantace orgánů
Lidé, kteří mají cukrovku, městnavé srdeční selhání nebo kteří jsou na dialýze
Lidé s otevřenými boláky na nohou
„Léčebnou krizi “ můžete zažít při jakémkoli detoxu, včetně detoxu nohou. Když tělo uvolňuje nahromaděné toxiny, můžete pociťovat únavu, bolesti hlavy, nevolnost, závratě, zvracení a příznaky chřipky. Léčebná krize obvykle netrvá déle než tři dny. Pokud máte příznaky déle nebo jsou příznaky obzvláště rušivé, okamžitě se poraďte s lékařem.

Zdroj: Dr. Edward F. Group – zakladatel světové organizace Global Healing Center
Zpracovala Freyová Alice