Betonování základů – jak na to

radyweb.cz

Betonování základů je velice důležitým základem ať už betonujete základ pro plot, garáž, kůlnu či dům. Pokud základy vybetonujete špatně, znehodnotíte tak celé své dílo. Opravit je totiž dodatečně nelze. Přitom se nejedná o práci, kterou by nezvládl průměrně šikovný kutil, byť bez zednického vzdělání.

1. Vyhrazení prostoru
Prostor, kde bude stát vaše stavba, si vykolíkujte a vyměřte.

2. Kopání se nevyhnete
Na vykopání samotných základů bude potřeba pořádné fyzické síly. Plánujete-li větší výkopy, zvažte objednání těžké techniky, jako je minibagr. Popřípadě si najměte pomocné pracovníky, popřípadě požádejte přátele o pomoc.

3. Hloubka základů
Správně hluboké základy jsou do vybetonované do hloubky, kde v mrazech půda nezamrzá. Toto je velice individuální záležitost, která se odvíjí od kvality a druhu půdy. U klasické půdy s převážným složením z písku a hlíny, by základy měli být hluboké 80 cm. U specifických druhů půdy doporučuji konzultovat optimální hloubku s odborníkem.

4. Šířka základů
Šířku betonovaných základů tvoří tloušťka zdí, ke které se přičte 1,5 cm na obě strany.

5. Stavíme „šaluňk“
Aby byly základy rovné, zajistí lidově zvaný „šaluňk“. Požadovaná betonová plocha se opevní hradbou z dřevěných desek, které se srovnají do roviny a poslouží tím pádem jako opěrná stěna betonu.

6. Děláme beton
Přichází na řadu velice důležitá součást samotného betonování. Vytvoření kvalitního pojiva, čili betonu. Doma si beton namícháte z písku, cementu a samozřejmě vody. Na dvě dávky písku, připadá vždy jedna dávka cementu. Množství vody nelze odhadnout. Musíte vyzkoušet a přilévat raději postupně. Práci s mícháním betonu vám značně ušetří domácí míchačka na maltu a beton.

Pokud betonujete větší plochu, je třeba zvážit, zda se vám nevyplatí beton dovést. Máte tak zaručenu kvalitu, jednobarevnost a optimální druh betonu.
Jestliže chcete beton zpevnit, použijte jako „příměs“ do základů různé železné kusy.