8 největších mýtů a pověr o kávě 2/2

radyweb.cz

Při hubnutí se nesmí pít káva

Chcete zhubnout? Pak si určitě nedávejte kávu! To je rozšířený mýtus a je nepravdivý, protože káva jako taková nijak neovlivňuje váhu. pochopitelně, když si do kávy budete dávat hodně cukru, smetany nebo mléka, půjde už o jakýsi dezert a hubnoucí snaha bude narušena.

Káva ovlivňuje zvýšení krevního tlaku

Říká se, že pití kávy je příčinou zvýšeného krevního tlaku. Žádné riziko ale nehrozí, jestliže se jedná o běžnou dávku kofeinu, do tří až čtyř šálků denně. Mírně se může zvýšit tlak pouze na krátkou dobu.

Kávou dochází k dehydrataci

Má kofein na svědomí dehydrataci lidského organismu? Je pravdou, že káva s kofeinem je mírným diuretikem a po vypití se musí více chodit močit, ale tělo si umí tyto malé ztráty tekutiny kompenzovat. K dehydrataci těla tedy nedojde, pokud nepijete větší množství kofeinu za den, než jsou doporučené dávky.

Vystřízlivění po kávě

Lidé se často domnívají, že po požití kávy s kofeinem dojde k vystřízlivění. Někteří dokonce žijí v přesvědčení, že po vypití kávy mohou řídit, i když předtím popíjeli alkohol. Dojem vystřízlivění po kofeinu se prokázal jako falešný.