6 kroků, jak si rychle založit kompost z palet

radyweb.cz

Přírodní hnojivo je jedno z těch nejlepších. Na tom se povětšinou shodnou všichni zahrádkáři. Pokosená tráva, slupky od brambor, mrkve a jiné zeleniny a ovoce, ohryzky a podobně. To vše můžete použít na domácí kompost. K dokonalosti tomu chybí už jen kompostér. Ten můžete zakoupit v zahrádkářských potřebách, ovšem jeho cena bude okolo sedmi set korun. Pokud nechcete tolik do kompostéru investovat, můžete si jej sami vyrobit doma a to za pomocí čtyř palet.

Obstarat si palety
K výrobě kompostéru potřebujete čtyři palety. Obvykle to bývají palety na jedno použití. Ty se dají koupit ve velkoobchodech, nebo je můžete sehnat také v obchodech, kde je vykupují či prodávají. Rovněž vám nějaké dřevěné palety mohly zůstat, můžete použít i je.

Připravte si místo na kompostér
Výběr místa je také dosti důležitý. Kompost by neměl být na zpevněné ploše, protože by se do něj nemohli dostat půdní živočichové. Právě půdní živočichové rozkládají odpad. Zároveň také místo, kde budete mít kompost, by mělo být ve stínu, aby kompost nevysychal.

Palety sestavte k sobě
Jakmile najdete vhodné místo, z palet sestavte bednu, která bude mít tvar kostky. Palety stavějte delší stranou k zemi, aby, jste se do něj lépe dostali.

Palety zajistěte hřebíky
Palety spojíme pozinkovanými hřebíky. Úplně stačí, když palety spojíte jedním hřebíkem a to na každém horním rohu. Hřebíky se nedoporučují natloukat skrz celou paletu přes dvě stěny, ale jen přes jednu stěnu.

Spojte je u země
Taky nesmíte zapomínat na spodní rohy, ty je potřeba také spojit. Rohy dále můžete spojit za pomoci velkých vrtů. Pokud spojíte kompostér za pomocí vrtů, bude pak lépe držet. Při volbě spoje kompostéru vrty je mnohem lepší a efektivnější použít akušroubovák či akuvrtačku. Usnadníte si tak práci.

Založte kompost
Jakmile máte kompost sestavený a umístěný na to správné místo můžete přistoupit k samotnému zakládání kompostu. Kompostér můžete také natřít zdravotně nezávadnou barvou, která ochrání dřevo proti vlhkosti a zajistíte tak kompostéru delší životnost. Nejčastěji se používá velikost kompostéru sto krát stodvacet centimetrů. Takto velký kompost by měl postačit na běžnou zahradu. Pokud vám na zahradu však nestačí, klidně si sestavte druhý kompostér.