6 kroků, jak si rychle založit kompost z palet

Velikost textu: A A A

6 kroků, jak si rychle založit kompost z palet

Ilustrační foto

 Přírodní hnojivo je jedno z těch nejlepších. Na tom se povětšinou shodnou všichni zahrádkáři. Pokosená tráva, slupky od brambor, mrkve a jiné zeleniny a ovoce, ohryzky a podobně. To vše můžete použít na domácí kompost. K dokonalosti tomu chybí už jen kompostér. Ten můžete zakoupit v zahrádkářských potřebách, ovšem jeho cena bude okolo sedmi set korun. Pokud nechcete tolik do kompostéru investovat, můžete si jej sami vyrobit doma a to za pomocí čtyř palet.

Obstarat si palety
K výrobě kompostéru potřebujete čtyři palety. Obvykle to bývají palety na jedno použití. Ty se dají koupit ve velkoobchodech, nebo je můžete sehnat také v obchodech, kde je vykupují či prodávají. Rovněž vám nějaké dřevěné palety mohly zůstat, můžete použít i je.

Připravte si místo na kompostér
Výběr místa je také dosti důležitý. Kompost by neměl být na zpevněné ploše, protože by se do něj nemohli dostat půdní živočichové. Právě půdní živočichové rozkládají odpad. Zároveň také místo, kde budete mít kompost, by mělo být ve stínu, aby kompost nevysychal.

Palety sestavte k sobě
Jakmile najdete vhodné místo, z palet sestavte bednu, která bude mít tvar kostky. Palety stavějte delší stranou k zemi, aby, jste se do něj lépe dostali.

Palety zajistěte hřebíky
Palety spojíme pozinkovanými hřebíky. Úplně stačí, když palety spojíte jedním hřebíkem a to na každém horním rohu. Hřebíky se nedoporučují natloukat skrz celou paletu přes dvě stěny, ale jen přes jednu stěnu.

Spojte je u země
Taky nesmíte zapomínat na spodní rohy, ty je potřeba také spojit. Rohy dále můžete spojit za pomoci velkých vrtů. Pokud spojíte kompostér za pomocí vrtů, bude pak lépe držet. Při volbě spoje kompostéru vrty je mnohem lepší a efektivnější použít akušroubovák či akuvrtačku. Usnadníte si tak práci.

Založte kompost
Jakmile máte kompost sestavený a umístěný na to správné místo můžete přistoupit k samotnému zakládání kompostu. Kompostér můžete také natřít zdravotně nezávadnou barvou, která ochrání dřevo proti vlhkosti a zajistíte tak kompostéru delší životnost. Nejčastěji se používá velikost kompostéru sto krát stodvacet centimetrů. Takto velký kompost by měl postačit na běžnou zahradu. Pokud vám na zahradu však nestačí, klidně si sestavte druhý kompostér.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: zahrada

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Jak pěstovat mateřídoušku?

Bylinky se na českých zahrádkách objevují téměř pravidelně, a to z mnoha důvodů. Jejich péče nevyžaduje žádné náročné…

Pěstujeme kvalitní a především český česnek, jak na to?

Máte po krk česneků dovezených z různých koutů světa, protože nemají vůbec žádnou chuť a do česnekové polévky musíte…

Vybíráme zahradní nábytek do zahrady

Užít si pohodu na zahradě s výhledem na smaragdovou zeleň je přáním každého z nás. Není nad lepší relax než se…

5 věcí, které je nutné zvážit u koupi rotační sekačky

 Pokud vám vaše rotační sekačka vypověděla po letech službu je potřeba jí nahradit novou rotační sekačkou. Rotační sekačka…

5 rad pro výběr a práci se zahradním vysavačem

 Zahradní vysavač je dobrým pomocníkem, zvláště pak na podzim, kdy padá listí a vy jej máte doslova po celé zahradě.…

Jak pěstovat rajčata

 Obliba domácí zeleniny stoupá. Máte-li zahrádku u domu nebo plánujete její pronajmutí či koupi, rozhodně se vrhněte…

Jak pěstovat okurky

 Pochutnat si na domácích okurkách hadovkách, je něco úplně jiného než na těch, které koupíte běžně v oddělení…

Rozdíl mezi pěstováním ve foliovníku a ve skleníku

Nedočkaví pěstitelé, kteří po zimě očekávají příchod jara a začátek pěstitelské sezóny, jsou často rozčarováni rozmary jarního…

 
Kosmetika a oblečení Zdraví a výživa Sport a cvičení Cestování a dovolená Děti a rodina Domov a bydlení Peníze a podnikání Elektro a počítače Auto a moto Zahrada a zvířata Kultura a umění Vzdělání a zábava
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt